פותרים בעיות באמצעים הנדסיים

"התואיל להגיד לי, בבקשה, באיזו דרך עלי ללכת מכאן?" שאלה אליס "זה תלוי במידה רבה לאן את רוצה להגיע" אמר החתול. "לא איכפת לי כל כך לאן -" אמרה אליס. "אם כך, לא משנה באיזו דרך תלכי" אמר החתול.  |  תאריך ושעה
 

האם צריך לבטל את ההבהוב הירוק ברמזורים?
[תוצאות]

דף הבית >> זו דעתי >> איפה השיפוט המקצועי?
 
ארץ הכסת"ח
המשפטולוגיה שהציפה את ישראל פוגעת פגיעה חמורה בתכנון התנועה והתחבורה. הביטוי הבולט לתופעה זו, הגורמת לתכנון רע, דפנסיבי ולא יצירתי, הוא המשפט: "ומה אעשה אם יתבעו אותי". מקור הבעיה בתפיסה המוגבלת של המערכת המשפטית מחד, הרואה בהנחיות התכנון תקנים מחייבים וחוקים, יחד עם אווירת פחד ברשויות המאשרות ובין חלק מהמתכננים. לפחד הזה יש על מה לסמוך. לכן, הולכים "על בטוח". דוגמא קיצונית לכך – אחד המחוזות של משטרת ישראל התנגד לתכנית היות ולא תאמה את הנחיות משרד התחבורה משנת 1973 לגבי רוחב אי תנועה ומרחק מכשולים (עצים באי) מקצה המסעה. הנימוק: יתבעו אותנו. על פי הנחיות אלה, לא ניתן להציב עץ באי תנועה שרוחבו פחות מ- 6 מטר + קוטר העץ.
 
נכון שהבעיה הינה כלל ארצית. העובדה שמעמידים לדין את מהנדס יובל בלום, מהנדס תנועה שאיתרע מזלו להתחיל לעבוד ברכבת שלושה (!) חודשים לפני אסון הרכבת בבית יהושע, מוכיחה בעליל את העדר ההבנה וחוסר התבונה (ואולי אפילו רשעות) של הפרקליטות. האמנם מי שנכנס לעבוד במשרד המשפטים מסוגל להפוך את הנוהלים במשרד תוך שלושה חודשים, בטרם הבין מי שם נגד מי? או שזו תופעה האפשרית לדעת הפרקליטות רק ברכבת ישראל....
 
בארץ הכסת"ח אנו מנפקים תכנון שבלוני, חסר מעוף הגורר עלויות ביצוע גבוהות מהנדרש. בארץ הכסת"ח אנחנו פוגעים באיכות החיים של אזרחי המדינה. בארץ הכסת"ח אנחנו בוגדים בייעודנו המקצועי כמהנדסים.  

מה קרה לשיפוט המקצועי
(Engineering Judgement)
אם יש דבר שמטריד אותי יותר מכל בתחום המקצוע שלנו הוא אבדן השיפוט המקצועי. כמו שלא צריך לחשב כמה זה אחד ועוד אחד, כדי לדעת שהסכום קטן מעשר, כך, פעמים רבות, אנו נדרשים, ע"י הרשויות המאשרות, לערוך בחינות וניתוחים כמותיים שברור מלכתחילה מה תהיה התוצאה. אין לי הסבר ודאי מה מקורה של תופעה זו, אולם אציג שלושה הסברים אפשריים:
האחת – בארץ הכסת"ח צריך כל דבר להיות מנותח ומתועד..... שלא יגידו אחר כך שלא בדקנו.
השניה – חוסר בטחון מקצועי. לעניות דעתי, מהנדס תנועה מנוסה חייב להיות מסוגל לומר: "על סמך נסיוני המקצועי אין צורך לבצע עוד ספירות תנועה וניתוח שיוכיחו שלא היה צורך מלכתחילה בכל הבחינה הנוספת". מי שלא מסוגל לעמוד מאחורי משפט כזה איננו איש מקצוע אמיתי.
השלישית – חוסר נסיון או הבנה מוגבלת של בודקי התכניות גוררים את המתכנן לעבודה מיותרת.
 
לכן, חברנו מהנדסי התנועה, חשבו כיצד אתם פועלים ומה המחיר המקצועי שכולנו (כמתכננים וכאזרחים) משלמים על כך.  והכי חשוב, מה כל אחד מאיתנו יכול לשנות על מנת לשפר את המצב – ועשו זאת ללא פחד. זו השליחות של כולנו.


+ שלח משוב
לייבסיטי - בניית אתרים