פותרים בעיות באמצעים הנדסיים

"התואיל להגיד לי, בבקשה, באיזו דרך עלי ללכת מכאן?" שאלה אליס "זה תלוי במידה רבה לאן את רוצה להגיע" אמר החתול. "לא איכפת לי כל כך לאן -" אמרה אליס. "אם כך, לא משנה באיזו דרך תלכי" אמר החתול.  |  תאריך ושעה
 

האם צריך לבטל את ההבהוב הירוק ברמזורים?
[תוצאות]

דף הבית >> תכנון תנועה למתחילים >> הבהוב ירוק ברמזורים
 

סקר שהערך לפני שנים רבות באוניברסיטת בר אילן הראה כי נהגים "אוהבים" את ההבהוב הירוק ברמזורים.  מהו אותו הבהוב ירוק? 

בסוף האור הירוק מהבהב הפנס הירוק 3 פעמים בטרם להפוך האור הירוק לצהוב.  כך יודע הנהג מראש כי האור הירוק עומד להסתיים ועליו להתכונן לעצור.

הנחיות משרד התחבורה קובעות כי הבהוב ירוק יותקן בכיוונין בהם מהירות הנסיעה עולה על 50 קמ"ש.  מדוע?
הדבר נובע מהגדרת הצורך בהבהוב, הנגזרת משתי תיאוריות שונות:

האחת - תיאוריה פיזיקלית, הקובעת כי  כאשר רכב המתקרב לצומת במהירות גבוהה, קיים איזור לפני הצומת בו, כאשר האור יתחלף מירוק לצהוב, לא תהיה לרכב אפשרות לעצור בבטחה אולם גם לא תהיה לו אפשרות להיכנס לצומת לפני תחילת האור האדום.  האזור נקרא "איזור דילמה" והוא נגזר מנוסחאות פיזיקליות של תאוטה, תאוצה ומהירויות יחד עם הנחות בדבר זמן התגובה של הנהג לתם האור הירוק  בכיוון נסיעתו.

השניה - תיאוריה התנהגותית הקובעת כי בכל צומת קיים אזור שבו, עם תם האור הירוק, חלק מהנגים יחליט להאיץ ולחצות את הצומת בעוד שחלק מהנהגיםיחליט להכות בבלמים ועצור.  זהו "אזור קושי בקבלת חלטות" .  הנקודה הבעייתית ביותר, על פי תיאוריה זו, נמצאת במקום בו 50% מהנהגים יחילטו לעצור ו - 50% מהנהגים יחליטו לעבור את הצומת.
 

לייבסיטי - בניית אתרים