פותרים בעיות באמצעים הנדסיים

"התואיל להגיד לי, בבקשה, באיזו דרך עלי ללכת מכאן?" שאלה אליס "זה תלוי במידה רבה לאן את רוצה להגיע" אמר החתול. "לא איכפת לי כל כך לאן -" אמרה אליס. "אם כך, לא משנה באיזו דרך תלכי" אמר החתול.  |  תאריך ושעה
 

האם צריך לבטל את ההבהוב הירוק ברמזורים?
[תוצאות]

נוענט יוני 2010
(מתוך עיתון "תנועה ותחבורה"
  
לעיתים, מרוב עצים קשה לראות את היער וגם לא פשוט לראות את "התמונה המערכתית" מגובה אבני השפה.   לשם כך אנו עוסקים בתכנון תחבורתי, כי המערכת התחבורה איננה רק משנעת נוסעים וסחורות אלא היא משפיעה על מגמות הפיתוח האורבני והכלכלי.
הספר "תכנון תחבורתי-נושאי מפתח", מבית היוצר של ה-FHWA האמריקאית, מפרט את ההיבטים השונים של התכנון התחבורתי, כמסמך המיועד לאנשי ציבור, למקבלי החלטות ולמתכננים. לספר 2 חלקים: החלק הראשון דן באופן כללי בתכנון תחבורה והתייחסותו לקבלת החלטות. החלק השני כולל תאור ממצה של נושאי מדיניות והיבטים של תכנון תחבורה. קובץ בפורמט PDF ניתן למצוא בכתובת: http://www.planning.dot.gov/documents/briefingbook/bbook_07.pdf
יש לציין כי תאור תהליך התכנון מתייחס למערכת האמריקאית (הנשענת, בין השאר, על מוסדות תכנון מטרופוליניים (MPO) ומשרדי תחבורה מדינתיים ופדרליים, כך שהתהליכים אינם ברי העתקה לארץ.
בין הנושאים הנדונים בחלק השני ניתן למצוא את התחומים הבאים:
איכות אוויר – והקשר בין תכנון תחבורתי לאיכות האוויר אותו אנו נושמים.
תהליך של ניהול הגודש – פיתוח אסטרטגיות להפחתת הגודש במערכת, למשל באמצעות ניהול הדרישה (TDM).
תכנון כלכלי, הובלת מטענים, שימושי קרקע ותחבורה, שיתוף ציבור, בטיחות, ביטחון ועוד.
בסוף הספר (ע' 61) כלולה רשימה של ראשי תיבות של מונחים שגורים בתכנון תחבורה.
מי עוד מעורב תכנון תחבורה? המשרד להגנת הסביבה כולל, באתר שלו בכתובת http://www.sviva.gov.il/bin/en.jsp?enPage=HomePage, תחת הכותרת "נושאים סביבתיים" קיים פרק התחבורה. המשרד מתאר שורה ארוכה של פעולות לצמצום זיהום האוויר מתחבורה, אלא שכל המידע עודכן בשנים 2005 – 2007. זו אולי הסיבה שלא שמענו לאחרונה על יוזמות לתחבורה בת קיימא של המשרד בשנים האחרונות.
האיחוד האירופי פרסם לאחרונה תכנית למדיניות תחבורתית תחת הכותרת: תחבורה בת קיימא-לקראת מערכת משולבת, טכנולוגית וידידותית למשתמש – ר' בכתובת http://ec.europa.eu/transport/strategies/2009_future_of_transport_en.htm. המדיניות מסתמכת על מסמך מפורט הבוחן תרחישים שונים לטווח של 20 – 40 שנה תחת הכותרת TRANSvisions. המסמכים כוללים בחינה של הגורמים המשפיעים על התחבורה בחלוקה של גורמים חיצוניים למערכת התחבורה (אוכלוסיה, התפתחות כלכלית, אנרגיה והתפתחות טכנולוגית) וגורמים פנימיים (למערכת התחבורה) הכוללים את תשתיות התחבורה, כלי רכב, התפתחות נושא הדלק והשפעת התחבורה על הסביבה והחברה. אחד האתגרים בתחזית הטכנולוגית מתייחס לאמצעי התחבורה, העשויים להשתנות ב – 40 השנים הבאות. לכן נערך סקר עולמי של פיתוחים של אמצעי נסיעה, גם אם הם בשלב העוברי שלהם, במטרה לשלבם בתרחישים השונים. הקטנת זיהום האוויר באה לידי ביטוי ביעד של הפחתת פליטת ה – CO2 ב-10% ב – 2020 וב – 50% ב – 2050 על בסיס שנת 2005. כדאי לשים לב למסקנה שהרכב הפרטי יישאר אמצעי הנסיעה העיקרי, אף שיאבד מעט מחלקו בנסיעות לטובת התחבורה המסילתית.
 
אולם כבר עתה נמתחת על התכנית ביקורת נוקבת, כפי שניתן לקרא בכתובת: http://news.usti.net/home/news/cn/?/tw.environment/2/wed/ai/Ueu-transportation.RX8n_JuH.html. התכנית, כך קובעים המבקרים, איננה מגדילה מספיק את קיבולת התחבורה המסילתית ואיננה מגבילה את פליטת המזהמים מכלי רכב כפי שקיוו. מאידך טוענים באיחוד האירופי כי המרה הראשונה היא אינטגרציה טובה של אמצעי התחבורה השונים, על מנת לשפר את יעילות המערכת.
 
ואם באיחוד האירופי עסקינן – אתר המרכז שורה של מסמכים המרכזים מחקרים תחבורתיים (הנקראים Sematic Research Summary ) וכוללים נושאים כגון תחבורה מסילתית, שינוע מטענים, תחבורה בדרכים,בטיחות וביטחון, תחבורה בת קיימא, טכנולוגיות בכלי הרכב, תחבורה אווירית ועוד, שניתנים להורדה מהכתובת: http://www.transport-research.info/web/publications/thematic.cfm
 
לדוגמא, ניתן למצוא באתר מסמך על תחבורה בדרכים הכולל התייחסות למחקרים העוסקים בשילוש הקדוש של הדרך, הרכב והנהג. בנושא הדרך עוסקים המחקרים בשיטות לסלילה ותחזוקה (גילוי של נזקים למיסעה), הפחתת רעש, והארכת חיי המיסעה, היבטים של בטיחות, שילוט, תמרור ואיסוף נתונים וכו'). בנושא הרכב מפורטים אמצעים למניעת תאונות, הקטנת חומרתן ואמצעי השליטה של הנהג. בנוגע לנהג עוסק המסמך בחינוך נהגים, אמצעי התראה לנהג ואמצעים לאיסוף נתונים והפצתם בזמן אמת לגבי גודש, תאונות וכדו'.
 
ותמיד יש לזכור כי תכנון תחבורה כולל קודם לתכנון מפורט ואין לראות את העולם רק מגובה אבן השפה.
 
הערות, הארות, מחמאות ומחאות ניתן להשאיר באתר זה.
גלישה מהנה באוטוסטרדת המידע.
 
לייבסיטי - בניית אתרים